Didemma St. over Lt Chute Little River
Good Condition34 years old314 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Poinsett |
| Location | 0.13 Mi E. Jct SH 135 |
| Carries | Didemma St. |
| Crosses | Lt Chute Little River |
| Coordinates | 35.61023, -90.32800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 401.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 314 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021107 |