Sulphur Springs over Keisler Creek
Fair Condition34 years old159 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Hot Spring |
| Location | 5.9 Mi S Jct CR 61 & 270 |
| Carries | Sulphur Springs |
| Crosses | Keisler Creek |
| Coordinates | 34.29142, -92.67704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Other |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 148.0 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021108 |