Township Road over Clear Creek
Fair Condition96 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 3n 10e Of Broken Bow #13 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 41.45610, -99.44310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 59.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002158510 |