CR 21/klondike RD over Creek Relief
Poor Condition35 years old135 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lincoln |
| Location | 0.5 Mi N Drewco-cornervil |
| Carries | CR 21/klondike RD |
| Crosses | Creek Relief |
| Coordinates | 33.79861, -91.94334 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 36.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021110 |