Township Road over Clear Creek
Good Condition45 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 3n 7e Ansley |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 41.33670, -99.24170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 273.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002175820 |