CR 89 White County over Little Cane Creek
Fair Condition35 years old1,650 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | White |
| Location | .85 Mi North Jct SH 267 |
| Carries | CR 89 White County |
| Crosses | Little Cane Creek |
| Coordinates | 35.15021, -91.89416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 183.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,650 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021115 |