Cr26-f Sunflower over Ltl Mazarn Creek
Fair Condition34 years old114 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Hot Spring |
| Location | .4 Mi West Jct CR 2 |
| Carries | Cr26-f Sunflower |
| Crosses | Ltl Mazarn Creek |
| Coordinates | 34.38903, -93.28814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Other |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 106.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 114 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021120 |