Irr/township Road over Stream
Good Condition38 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 6w Us77 Thurston Cl |
| Carries | Irr/township Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 42.27830, -96.60170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 112.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002203610 |