Co RD 9 Benton over Creek
Fair Condition34 years old750 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 4 Mi South Of Highfill |
| Carries | Co RD 9 Benton |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.20356, -94.38324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 80.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021123 |