Coll 7183 over White River
Fair Condition41 years old35 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Njct Us20/n71 3.6n 4.6ne |
| Carries | Coll 7183 |
| Crosses | White River |
| Coordinates | 42.74490, -103.32610 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 109.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002301905 |