Hollibaugh RD over Stream
Fair Condition91 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Sjct Us20/n2 10.7s 8e. |
| Carries | Hollibaugh RD |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 42.50580, -103.24410 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 52.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002302705 |