Old Dunlap Road over Niobrara River
Good Condition43 years old25 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | 18.5e .7n Of Marsland |
| Carries | Old Dunlap Road |
| Crosses | Niobrara River |
| Coordinates | 42.46330, -102.93000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 185.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002305905 |