Fas1225 Slim Butte over White River
Good Condition45 years old240 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Wjct Us20/us385 8.3n 8.6e |
| Carries | Fas1225 Slim Butte |
| Crosses | White River |
| Coordinates | 42.94830, -102.90060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 307.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002305920P |