Coll 7134 over Bnsf Rr 064-820-a
Good Condition22 years old20 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Njct Us20/n71 9.1s 2.3e |
| Carries | Coll 7134 |
| Crosses | Bnsf Rr 064-820-a |
| Coordinates | 42.54980, -103.35660 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.2 ft (60.4 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 561.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002306405P |