Fas 1110 over Stream
Fair Condition92 years old95 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Sjct Us20/n71 16.3s 4.5e |
| Carries | Fas 1110 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 42.44420, -103.31370 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 173.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002307805P |