Buttermilk Road over Chadron Creek
Fair Condition91 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Ejct Us20/us385 4s .4w |
| Carries | Buttermilk Road |
| Crosses | Chadron Creek |
| Coordinates | 42.77020, -103.02470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 41.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002313410 |