Coll7186antelope R over Stream
Good Condition48 years old35 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dawes |
| Location | Wjctus20/us38513s 11.1e |
| Carries | Coll7186antelope R |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 42.64040, -102.84840 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 58.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002315210 |