CR 408 - H over Johnson Creek
Poor Condition35 years old169 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clay |
| Location | 1.5 Mi E Knob |
| Carries | CR 408 - H |
| Crosses | Johnson Creek |
| Coordinates | 36.28817, -90.43498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 91.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 169 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021133 |