Township Road over Looking Glass Creek
Fair Condition60 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 5w Of Lindsay |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Looking Glass Creek |
| Coordinates | 41.69670, -97.79330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 71.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007100515 |