Township Road over Looking Glass Creek
Good Condition20 years old15 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1.5s 3.2w Of Lindsay |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Looking Glass Creek |
| Coordinates | 41.67000, -97.75670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007101210 |