CR 27 Shaw Bridge over Saline River
Fair Condition29 years old235 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | 1.8 M W Of Jct SH 35 |
| Carries | CR 27 Shaw Bridge |
| Crosses | Saline River |
| Coordinates | 34.49881, -92.57197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 230.0 ft (70.1 m) |
| Max Span | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 301.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 235 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021900 |