County Highway over Shell Creek
Good Condition30 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 3s 2.5e Lindsay |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Shell Creek |
| Coordinates | 41.65670, -97.65170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 166.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007101420 |