Ingels Rd/sec H over Viney Slough
Good Condition29 years old500 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Craighead |
| Location | 1.9 Mi West Jct SH 463 |
| Carries | Ingels Rd/sec H |
| Crosses | Viney Slough |
| Coordinates | 35.79213, -90.65286 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 410.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021908 |