County Road 94e over Hester Creek- Seb. Co.
Good Condition29 years old32 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Sebastian |
| Location | 0.37 Miles North Of SH 10 |
| Carries | County Road 94e |
| Crosses | Hester Creek- Seb. Co. |
| Coordinates | 35.20699, -94.29987 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 75.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021911 |