C.r-12; Mt Carmel over Messers Creek
Fair Condition29 years old452 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Howard |
| Location | 1.7 M. S. Jct Cp. Rd. 112 |
| Carries | C.r-12; Mt Carmel |
| Crosses | Messers Creek |
| Coordinates | 34.02432, -94.06826 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 134.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 452 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021913 |