CR 807 - B over Mayo Ditch
Good Condition29 years old376 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Greene |
| Location | 3 Miles E Of 34 & 139 Jnc |
| Carries | CR 807 - B |
| Crosses | Mayo Ditch |
| Coordinates | 36.18657, -90.23169 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 130.9 ft (39.9 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 291.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 376 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021914 |