115th ST over Prairie Creek
Poor Condition91 years old15 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 5sw Of Duncan |
| Carries | 115th ST |
| Crosses | Prairie Creek |
| Coordinates | 41.35300, -97.57800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Area | 111.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007105405P |