CR 26 Sharp County over Reeds Creek
Fair Condition29 years old115 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Sharp |
| Location | 1.65 Min. N SH 230 |
| Carries | CR 26 Sharp County |
| Crosses | Reeds Creek |
| Coordinates | 35.97066, -91.37661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 149.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021915 |