CR 508 - A over Drainage Ditch
Fair Condition29 years old312 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clay |
| Location | 8 Mi SE Of Rector |
| Carries | CR 508 - A |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 36.23744, -90.14678 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.3 ft (33.3 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 206.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 312 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021916 |