Township Road over Stream
Good Condition58 years old45 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1w Of Lindsay |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.69350, -97.71580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 176.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007111325 |