Cord 65 (rixey Rd) over Five Mile Creek
Fair Condition29 years old2,301 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | .75 M N Of SH 161 |
| Carries | Cord 65 (rixey Rd) |
| Crosses | Five Mile Creek |
| Coordinates | 34.82561, -92.16696 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 266.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,301 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021917 |