Cr35/sheltonturner over Ditch
Poor Condition29 years old86 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Chicot |
| Location | 1.68 Mi N US 82-montrose |
| Carries | Cr35/sheltonturner |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 33.32655, -91.42905 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 2 (Critical) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 61.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 86 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021918 |