Dallas CR 69 Z-c over Creek
Good Condition29 years old34 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Dallas |
| Location | 1.3 Mi N Jct Co RD 68 |
| Carries | Dallas CR 69 Z-c |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.05710, -92.71624 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 156.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (1987) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021920 |