Township Road over Stream
Fair Condition64 years old40 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 2e 2.5n Of Monroe |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.51330, -97.56170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 80.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007112907 |