Cr30/indepen Co. over Fife Slough
Fair Condition29 years old470 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Independence |
| Location | 1.33 Mi East SH 157 |
| Carries | Cr30/indepen Co. |
| Crosses | Fife Slough |
| Coordinates | 35.60189, -91.46431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 61.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021924 |