Middlewarrenrd-cr over Creek
Good Condition29 years old970 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Jefferson |
| Location | 0.8 Mi N SH 54-pinebergen |
| Carries | Middlewarrenrd-cr |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.10818, -92.03199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 183.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 970 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021927 |