Township Road over Loseke Creek
Good Condition34 years old35 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 4.5s 2e Of Creston |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Loseke Creek |
| Coordinates | 41.63500, -97.31000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 272.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007115540 |