RTE 907v over RTE 907v RTE 907v
Fair Condition68 years old34,553 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 4.6 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | RTE 907v RTE 907v |
| Coordinates | 40.84476, -73.94506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1094.2 ft (333.5 m) |
| Max Span | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 3168.2 sq m |
| Main Spans | 19 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,553 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002229350 |