RTE 907v over Kappock Street
Fair Condition89 years old77,015 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | .2 Mi NE H.hudson Br+9a |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | Kappock Street |
| Coordinates | 40.88049, -73.91832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 466.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,015 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229440 |