SR 22 over Hillabee St/norfolk R/r
Fair Condition68 years old5,871 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Tallapoosa |
| Location | City Of Alex City |
| Carries | SR 22 |
| Crosses | Hillabee St/norfolk R/r |
| Coordinates | 32.94390, -85.94480 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 860 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,871 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006229 |