US 70 EB Log 1.3 over Bald Mt. RD & Gulpha CR
Good Condition24 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Garland |
| Location | 4.1 Mi. E SH 7 |
| Carries | US 70 EB Log 1.3 |
| Crosses | Bald Mt. RD & Gulpha CR |
| Coordinates | 34.48482, -92.98138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 540.0 ft (164.6 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 2123.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2018) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000B6809 |