RTE 25 over 908b908bx5m23044 RTE 90
Fair Condition89 years old35,002 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | Jct SH 25&j Robinson PKWY |
| Carries | RTE 25 |
| Crosses | 908b908bx5m23044 RTE 90 |
| Coordinates | 40.71429, -73.83110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 230.3 ft (70.2 m) |
| Deck Area | 3,510 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,002 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 12 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230209 |