RTE I495 over 23rd Street 27th Street
Fair Condition86 years old77,140 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 1.2 Mi NW I278+i495 |
| Carries | RTE I495 |
| Crosses | 23rd Street 27th Street |
| Coordinates | 40.74169, -73.95016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 4783.1 ft (1457.9 m) |
| Max Span | 135.8 ft (41.4 m) |
| Deck Width | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Area | 39800.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,140 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 25 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230219 |