Van Dam ST Ramp over Borden Avenue
Fair Condition86 years old1,299 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 1.2 Mi NW I278 & I495 |
| Carries | Van Dam ST Ramp |
| Crosses | Borden Avenue |
| Coordinates | 40.73772, -73.93463 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 199.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,299 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000223021A |