S.h.151 N.bnd-0.95 over Line Ferry Rd.
Good Condition24 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Miller |
| Location | 1.01 Mi.e. Of Tex.st.line |
| Carries | S.h.151 N.bnd-0.95 |
| Crosses | Line Ferry Rd. |
| Coordinates | 33.38580, -94.02679 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.4 ft (55 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 907.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2018) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000B6816 |