I 49 N. Bnd 29.72 over US 71 Sec. 2 L.m.11.93
Good Condition24 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Miller |
| Location | 1.93 Mi.e.of Tex.st.line |
| Carries | I 49 N. Bnd 29.72 |
| Crosses | US 71 Sec. 2 L.m.11.93 |
| Coordinates | 33.39345, -94.01365 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 1630.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000B6817 |