RTE 25 over Conn Qb.
Fair Condition86 years old37,781 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 0.2 Mi W Jct SH 25 & I278 |
| Carries | RTE 25 |
| Crosses | Conn Qb. |
| Coordinates | 40.74132, -73.90256 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 345.1 ft (105.2 m) |
| Deck Area | 1062.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,781 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230869 |