4th Avenue over RTE 907c RTE 907c
Fair Condition85 years old
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | 1.2 Mi SE 86 St+shore Pky |
| Carries | 4th Avenue |
| Crosses | RTE 907c RTE 907c |
| Coordinates | 40.61068, -74.03566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 565.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002231270 |