RTE 907c over RTE 907c RTE 907c
Good Condition85 years old
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | 2.2 Mi SE 86st&shore PKWY |
| Carries | RTE 907c |
| Crosses | RTE 907c RTE 907c |
| Coordinates | 40.60382, -74.01915 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 458.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002231290 |