Horton Brook Road over Horton Brook
Fair Condition69 years old143 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.9 Mi N Of Horton |
| Carries | Horton Brook Road |
| Crosses | Horton Brook |
| Coordinates | 41.99875, -75.00577 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 89.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 143 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352020 |